Jak začít s lukostřelbou

Lukostřelba je technický náročný sport a proto doporučujeme začít střílet pod dohledem trenéra. Zpočátku je důležité se naučit základům techniky. Pro tento účel je vhodný luk s menší napínací silou, který si můžete zakoupit, ale také zapůjčit v rámci našich tréninků. V průběhu pravidelných lekcí začátečník postupně zvětšuje zátěž. Trvá v průměrů 30 až 80 tréninkových jednotek, než lukostřelec zvládne technicky a fyzicky výstřel ze silnějšího luku.

Úplným začátečníkům doporučujeme objednat se u nás na individuální hodinu lukostřelby. Je to intenzivní začátek, který pomůže při rozhodování jestli se této činnosti chcete věnovat dále. Během individuální hodiny se vám trenér může věnovat naplno oproti skupinové výuce, kde má na starost až 6 účastníků. 

Naši trenéři mají bohaté zkušenosti s výukou začátečníků. Během hodiny Vám trenér pomůže s výběrem luku, protože luk se vybírá pouze pro určitého střelce dle jeho parametrů. Budete mít možnost vyzkoušet si vhodnou napínací sílu. Trenér vysvětlí jak se s lukem zachází, jaké potřebujete doplňky, do čeho, čím a jak se střílí. Budete se učit základům techniky výstřelu a vytvářet si základní pohybový model.

Na první hodině se však člověk hned střílet nenaučí. Když budete chtít s lukostřelbou pokračovat, doporučujeme trénovat pod dohledem zkušeného trenéra. V našem sportovním areálu nabízíme možnost navštěvovat veřejnou lukostřeleckou školu, kterou zajišťuje Lukostřelnice Praha s.r.o.

Po prvním tréninku se nás lidé často ptají, jaký si mají pořídit první luk.
Modelů luků existuje celá řada. Liší se konstrukcí, použitými materiály i účelem, ke kterému jsou vyrobeny. Někoho oslovuje středověk, jiného účast na olympiádě. Další se bude bavit na chatě sám, nebo s přáteli, či s rodinou. Podle toho jsme vám schopni poradit s vhodným výběrem.

Více informací o různých druzích luků najdete v kategorii Luky.

Podívejte se také na naše Video Jak si vybrat první luk

Dále o lukostřelbě se dočtete v knize Stanislava Vidíma Začínáme s Lukostřelbou. Jsou zde popsány technika výstřelu, výběr lukostřeleckého materiálu, pravidla lukostřelby atd.

Více o lukostřelbě

Připravili jsme pro vás zajímavé publikace a videa, které vám mohou ulehčit střelbu z luku či výběr správného materiálu. Přiložené soubory


X

Síla Lb/Kg/N

Lb (#)
Kg
N

Nátah, délka palce "/cm

Palce "
cm
 

Váha gr/g

gr
g

Rychlost fps/mps

fps
mps